19 березня 2024 р.

Детінізація доходів та зайнятості населення

Легалізація трудових відноcин: переваги для роботодавця та найманого працівника

Відповідно до Конституції України людина, її життя та здоров’я, честь та гідність, недоторканість визнаються найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя роботою, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується (ст.43 КУ). На превеликий жаль, останнім часом все частіше доводиться зустрічатися з таким ганебним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин.

Основна причина виникнення цієї проблеми – невміння громадян користуватися правами, закріпленими у Конституції України, недостатній рівень правової освіти, відсутність правосвідомості та поваги до Закону, як у найманих працівників, так і у роботодавців.

Від неналежного оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю. Більшість найманих працівників не розуміють, що відсутність правового регулювання трудових відносин робить громадянина незалежної держави рабом.

Відсутність офіційно оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що працівник немає гарантій своїх трудових прав. Отже, поскаржитись нікому й не дуже розумно. Адже найманий працівник сам на це погодився.

Працівникам, яким пропонують роботу без укладання трудового договору з оплатою праці «у конверті», перш, ніж погодитись на дану пропозицію, варто зважати на переваги офіційного працевлаштування. Насамперед офіційне працевлаштування – це певна гарантія роботодавця соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника. Економічні й соціальні гарантії: це означає, що після укладання трудового договору працівник користується такими правами, як право на гарантований розмір заробітної плати (у тому числі доплати, надбавки й заохочувальні виплати); право на відпустку, у тому числі додаткову й без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами; право на оплату лікарняного; право на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці; право на скорочений робочий день, тиждень через шкідливі умови праці; право не працювати у вихідний і святковий день; право не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника; право на допомогу в зв’язку з безробіттям; право на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань; право на зарахування виробничого стажу; право на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості; право на гарантії за колективним договором.

Трудові гарантії: укладення трудового договору та запис у трудовій книжці захищають найманого працівника відповідно до чинного трудового законодавства у разі порушення його прав, а саме: якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати; відмовляється оплатити виконану роботу; не додержується інших своїх зобов’язань.

Офіційне працевлаштування, зазвичай, супроводжується повним соціальним пакетом. Варто також відзначити, що при такому працевлаштуванні відбуваються всі відрахування до Пенсійного фонду та передбачені законодавством  сплати до бюджету. Ваш робочий графік визначений якимись рамками, а оклад фіксований. У разі ж неофіційного працевлаштування, вам можуть додати робочих годин і при  цьому, не заплатити за них, а можливо, й зовсім не заплатять за відпрацьований час. Варто зважати на переваги офіційного працевлаштування, серед яких:

• сплачені із заробітної плати страхові внески – це гідна пенсія в майбутньому, страхові виплати в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та настанням безробіття;
  • можливість реалізувати свої здібності в продуктивній та творчій праці, проявити себе, закріпити за собою позитивну репутацію, а також мотивація до удосконалення навиків та перспектива кар’єрного росту;
  • гарантії з боку роботодавця по дотриманню норм трудового законодавства: встановлення тривалості робочого часу, надання оплачуваної відпустки, створення належних умов праці на робочому місці, вирішення питань охорони праці;
  • можливість захисту законних прав та інтересів працівників та розгляду трудових спорів, що виникають між працівником та роботодавцем, у судовому порядку.

Існують переваги використання легальної праці і для роботодавців:

• офіційно працевлаштовані працівники – це згуртований, злагоджений колектив із постійних, надійних, творчих та ініціативних особистостей, в якому всі працюючі спрямовуватимуть свої зусилля на покращення кінцевого результату роботи і збільшення прибутків;
  • гарантія матеріальної відповідальності працівника, праця якого передбачає обслуговування грошових, товарно-матеріальних цінностей та ін.;
  • трудова дисципліна;
  • можливість у судовому порядку відстоювати свої порушені законні права та інтереси;

можливість скористатися механізмом відшкодування державою витрат роботодавця по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за кожного офіційно працевлаштованого працівника.