20 квітня 2024 р.

Звучала "Горлиця" у Гайсинському районі

13.06.2019

З нагоди відзначення 118 річниці від дня народження видатного земляка-фольклориста Гната Трохимовича Танцюри,8 червня2019 року на його батьківщині, у селі Зятківцях Гайсинського району, було проведено дійство обласного свята фольклору ім.Гната Танцюри.

Свято має вже більш як 30-річну історію. Районне свято було започатковане в 1981 році з нагоди відзначення 80 річчя від дня народження Г.Танцюри, обласне - 1985 році. В 2001 році з нагоди 100-річчя від дня народження фольклориста вперше на Вінниччині проведено Всеукраїнський фестиваль-конкурс автентичних колективів на приз Гната Танцюри, який проводиться раз в 5 років в м.Вінниці і в Гайсині.

Проте свято обласного рівня проводиться щорічно. Головна мета свята: збереження і розвиток багатовікової пісенної спадщини українського народу та звернення до традицій рідного краю на Вінниччині. Традиційно кожного року на святі визначається колектив – переможець, якому вручається Перехідний приз Гната Танцюри — портрет видатного фольклориста в унікальному дерев'яному обрамленні.

В цьогорічному обласному святі фольклору взяли участь 24 творчих колективи з 12 районів області. Наш район представили жіночий ансамбль «Горлиця», Бондурівського сільського будинку культури (керівник С. Задверняк).  Жінки виконували українські пісні, які дійшли до наших днів ще з сивої давнини. Одна з пісень «А три сестри брата мали», має виключно бондурівське походження. Вона передавалася із уст в уста протягом багатьох поколінь, але зберегла до сьогоднішніх днів свій глибокий сенс. В пісні розповідається про трьох сестер, котрі відправили свого брата на війну, але так і не дочекалися його повернення додому. Тема цієї пісні є актуальною і сьогодні. Цьогорічний фестиваль було приурочено зеленим святам: «А у тому гаю всілякії квіти». Молодші учасниці колективу прикрашали волосся зіллям, а старші жінки тримали в руках композиції з пахучих трав та літнього суцвіття.

Це свято щороку демонструє нам невичерпне багатство української пісні, яка з давніх-давен єднала нас, українців, і продовжує це робити й дотепер.

Ансамбль "Горлиця" висловлює щиру подяку за спонсорську підтримку голові фермерського господарства "Акіра" Тодорашко Г.І ,а також народному депутату Македону Ю.М.