28 березня 2024 р.

Як МОЗ будує систему універсального покриття в охороні здоров'я

12 грудня - День універсального покриття в охороні здоров'я.

Універсальне покриття в охороні здоров'я - це світовий стандарт і та система, яку МОЗ зараз будує в Україні. На відміну від фейкової "безкоштовної медицини" (яка є такою лише на словах), ця система передбачає, що 100% жителів гарантовано отримають стандартний пакет медичних послуг з достатнім рівнем якості.

"Ми приймаємо за даність, що не маємо всіх грошей на світі, щоб надавати всі можливі найдорожчі послуги всім у будь-який час. Цього не може собі дозволити жодна найбагатша країна. Натомість ми аналізуємо наші ресурси і робимо безкоштовний пакет, який ми всі можемо собі дозволити. На все понад пакет допускаються доплати та співоплати, які не є катастрофічними для найменш забезпечених верств населення", - наголошує в.о. Міністра охорони здоров'я доктор Уляна Супрун.

Головна перевага універсального покриття - це переведення дискусії на технократичний рівень - які конкретні послуги (аналізи, діагностику, операції) за яку конкретну ціну ми можемо собі дозволити за ті гроші, які в нас є. Гарантований пакет покриває 100% населення. Немає покритих і непокритих, застрахованих і незастрахованих. За спільні податки всі отримують однаковий пакет стандартних медичних послуг.

"Тут гарно працює аналогія з армією. Ми не очікуємо "безкоштовну армію" з повним озброєнням, оснащенням, найсучаснішою ПВО та ВМС. Ми маємо ту армію, яку можемо собі дозволити, і вона захищає всіх громадян однаково - настільки, наскільки ми можемо собі дозволити. І робить це відмінно за ті кошти, які ми виділяємо на неї. Абсолютно так само має працювати охорона здоров'я. Як армія забезпечує всім рівномірне покриття захистом від ворога, система охорони здоров'я забезпечує всім рівномірне покриття медичними послугами", - говорить доктор Уляна Супрун.

Обсяг гарантованого пакета, який можна вчасно та якісно надати всім, можна буде збільшувати зі зростанням економіки відповідно до наявних ресурсів.

Шлях України до універсального покриття вже розпочався й триватиме три роки, перший з яких наразі добігає кінця. Гарантований пакет вже працює на первинці, у наступному році почнеться його розгортання на рівні спеціалізованої допомоги. У 2020 рік ми увійдемо з першим в історії України гарантованим пакетом медичних послуг.