Чечельницька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Малий Герб України
Чечельницька районна державна адміністрація
Вінницька область, офіційний сайт
Офіційний E-Mail: rda_chechelnyk@vin.gov.ua
Ми працюємо: з 8.00 до 17.00 (пн-пт)
28 березня 2024 р.

Від стародавнього - до сучасного: такий лейтмотив мистецької виставки с. Рогізка у м. Києві

20.10.2019

Під кінець трудового тижня, 18 жовтня, жителі і гості м. Києва мали можливість ознайомитись з унікальним селом Рогізка Чечельницького району. Саме цього дня в центрі міста, на вулиці Богдана Хмельницького, охочих долучитися до український звичаїв і традицій, поціновувачів народного мистецтва зібрала акція «Мистецтво одного села».  Перехожі зупинялися, дивувалися і отримували щире задоволення від побаченого і почутого: пісні й танці, що лунали під звуки духового оркестру не залишали байдужими нікого. Затим господарі свята запросили всіх бажаючих на презентацію виставки у Національний літературний музей України.

 

Така подія бере свій початок ще 2001 року, коли з ініціативи Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації, обласного центру народної творчості та Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у Києві» за підтримки Міністерства культури України була започаткована Всеукраїнська культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села».

Маємо віддати належне організаторам, адже цього року презентували вже 18-у виставку! Упродовж цього часу вінничани встигли представити широкому загалу народну культуру майже двох десятків сіл з різних районів області.

З вітальним словом виступила Раїса Сеннікова – заступник генерального директора Національного музею літератури України, яка з великою вдячністю й пошаною, щирим захопленням привітала вінничан з такою визначною подією, а також висловила вдячність народним майстрам, які перетворили зали музею в затишний куточок одного мальовничого села. Кожен предмет – це своєрідний маленький шедевр, залишений у спадок українській нації, адже раніше люди не просто прикрашали побутові речі заради краси, хоч і це було невід’ємним елементом їхньої високої культури, вони вкладали свої надії, сподівання, свою душу і любов. Відтак, ці витвори мистецтва, бо інакше їх назвати не можна, слугують оберегами цілого роду, а то й народу, бо несуть код нашої нації з глибин століть.

Ведучою заходу була Тетяна Цвігун, директор Вінницького обласного центру народної творчості, яка радо запрошувала до слова усіх тих, хто вже такий тривалий час підтримує і морально, і матеріально цю прекрасну акцію: Валентину Троян – начальника Управління культури і мистецтва Вінницької обласної державної адміністрації; Жанну Дмитренко – поетесу, депутата обласної ради, працівника обласного центру народної творчості.

Історією та здобутками приїхали поділитися і безпосередні керівники цієї багатої на таланти Чечельницької землі: Сергій П’яніщук – голова районної ради, Віталій Савчук – перший заступник голови районної держадміністрації, Василь Олійник – Рогізківський сільський голова, Аліна Шумило – начальник відділу культури і туризму РДА. Вони із великим захопленням презентували Чечельницький райой та Рогізківську громаду і щиро запрошували відвідати свій мальовничий різнобарвний край. Адже саме у нас п’яту частину території району займає Національний парк «Кармелюкове Поділля», який проводить наукову й дослідницьку роботу по збереженню фауни і флори південної частини Вінниччини.  Крім того, у Чечельницькому районі наявні біля двох десятків будинків культури, бібліотек, колективів народної творчості, танцювальних та вокальних колективів, які чи не щороку проводять власні фестивалі у кожному селі! Це все свідчить про те, що наша Україна є надзвичайно багатою на молоді таланти, які готові жити і творити на славу рідного краю.

На презентацію завітали і талановиті земляки, які безмежно пишаються своєю малою батьківщиною, де вони народилися і де пройшли перші свої стежки: Сергій Таранець – доктор історичних наук, співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського (Київ), Оксана Неживенко – викладач  Національного університету «Києво-Могилянська академія», фотограф Борис Корпусенко, гості та земляки, які проживають у м. Києві.

Майстер-клас з лозоплетіння, який презентував кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського  Віктор Косаківський зібрав навколо народного майстра зацікавлених.

 

Як бачимо, кожен із них є прикладом відданих своєму рідному краю дітей, які щоразу долучаються до розвитку і популяризації народної культури на своїх теренах. Навіть виникла ідея видати фундаментальну працю про долю народного мистецтва Вінниччини до прийдешнього 20-літнього ювілею. Адже коли збирається багато добрих людей, то треба загадувати щось дуже добре і гарне, і воно обов’язково здійсниться.

На виставці представлені традиційні рушники, картини, світлини, ляльки-мотанки, писанки-шкрябанки та ін.

Гарним доповненням до експозиції виставки є старовинні вироби декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва: ікони, ткані рушники, скатерки, килими, налавники, доріжки, жіночий одяг, тернові хустки, весільні атрибути, а також гончарні вироби (гладущики, горнята, тощо), авторами яких є місцеві народні умільці.

Незабутню атмосферу свята cтворили народні аматорські колективи – «Рогізяночка», «Забава» та чоловічий фольклорний ансамбль духових інструментів «Подоляни».

А на завершення дійства на усіх присутніх чекав сюрприз: щедрі дари Вінницької землі – запашні весільні і святкові короваї, духмяні пиріжки та щасливі усмішки дорогих гостей!

Виставка профінансована коштом із районного бюджету і триватиме до 15 листопада.

 

 


« Повернутись