28 березня 2024 р.

Українці з інфарктом у критичній ситуації отримують безоплатні стенти тепер у 40 медзакладах

22.01.2019

У 2018 році створено 7 реперфузійних центрів, які працюють в режимі “24/7/365”. Загалом по Україні таких центрів уже 34. Ще 6 відділень приймають пацієнтів з гострим інфарктом міокарда, але не цілодобово. У кожному із цих медзакладів абсолютно всі пацієнти з гострим інфарктом міокарда із елевацією сегмента ST (коли від оперативного втручання і встановлення стента залежить життя людини) отримують стент безоплатно.

Таких випадків в Україні щороку стається близько 20 тисяч. Минулого року за кошти держбюджету МОЗ України закупило близько 24 тисяч якісних стент-систем американського та європейського виробництва. Повністю потребу в стент-системах для пацієнтів, які потребують негайного стентування, держава покриває вперше за всю історію незалежної України.

Такий прорив став можливим завдяки ефективним державним закупівлям через міжнародних партнерів, які провели закупівлі напряму з виробниками. Таким чином, Міністерству вдалось закупити якісні стенти-системи за значно нижчою ціною, ніж раніше для реперфузійної терапії інфаркту міокарда. Ціна кожного стента – це 40% вартості системи. І якщо раніше на нього витрачали 280 доларів США, то зараз він коштує близько 130 доларів США. Також є стандартні стенти, які наразі коштують близько 70 доларів США, а раніше вони коштували втричі дорожче. Це кошти, які держава сплачує за стенти; пацієнти ж у невідкладному стані (при гострому інфаркті міокарда із елевацією сегмента ST) отримують стенти абсолютно безоплатно.

Реперфузійний центр – це відділення у закладі охорони здоров’я, де безоплатно проводять коронарне стентування (відновлення кровотоку по артерії серця) при гострому інфаркті міокарда. Міністерство разом з Урядом працює над тим, аби відкривати нові кардіоцентри із сучасним обладнанням і таким чином розширювати реперфузійну мережу. На це в державному бюджеті на цей рік виділено 150 мільйонів гривень.

У співпраці МОЗ України та європейської громадської ініціативи Stent for life було розроблено та впроваджено цілу низку нормативно-правових актів, які тепер забезпечують системну та скоординовану роботу усіх необхідних для порятунку людини із інфарктом служб – швидкої, медичного персоналу та самих реперфузійних центрів.

Що це означає насправді? Якщо раніше швидка везла хворого із ознаками інфаркту із показаннями для екстренного стентування до найближчого лікувального закладу, то відтепер – одразу до реперфузійного центру. Там, де він гарантовано отримає необхідне екстрене лікування, а фахові спеціалісти матимуть більше можливостей, аби врятувати пацієнта.

У результаті всі ці зміни приносять хороші результати. Так, за даними Асоціації інтервенційних кардіологів України, у 2017 році у нових українських реперфузійних центрах показник смертності знизився майже втричі, ніж в цілому по Україні (4,6% проти 12,5% відповідно).