19 квітня 2024 р.

Тиждень безпеки дорожнього руху в Україні: з 12 по 18 листопада та Всесвітній день пам’яті жертв дорожніх аварій –18 листопада 2018 року

13.11.2018

Упродовж останніх десятиліть у світі спостерігається стрімке збільшення кількості транспортних засобів та підвищення інтенсивності дорожнього руху, що призводить до збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод  та їх негативних наслідків. Так, за даними  Всесвітньої  організації  охорони  здоров’я,  дорожньо-транспортний  травматизм наразі є однією з найбільших проблем охорони здоров’я,  за прогнозами, у 2030 році ДТП може стати однією з основних п’яти причин смертності людей у світі.

У зв’язку з цим міжнародне співтовариство приділяє значну увагу розробленню та реалізації стратегічних заходів з безпеки дорожнього руху, спрямованих на запобігання дорожньо-транспортному  травматизму.  Зокрема,  Генеральна  Асамблея  Організації Об’єднаних  Націй  прийняла  2  березня  2010  року  резолюцію  №  64/255  «Підвищення безпеки дорожнього руху в усьому світі», співавторами якої, стали 69 країн-членів та до реалізації  якої  долучилась  також  Україна.  Резолюцією  проголошено  2011-2020 роки Десятиліттям дій з безпеки дорожнього руху.

В  результаті  дорожньо-транспортних  пригод  в  Україні  щодня  гине  близько  11людей -  вдвічі більше, ніж в країнах ЄС, а більшість ДТП з тяжкими наслідками виникає через  перевищення  швидкості, необлаштованість  пішохідних  переходів,  небезпечність перехресть, керування у стані алкогольного сп’яніння.

В  Україні рівень смертності та травматизму внаслідок ДТП є одним з найвищих в Європі, а рівень організації безпеки дорожнього руху, за даними звітів ВООЗ та інших інститутів,  залишається  вкрай  низьким.  За  період  2011 -2016  років  в  Україні зареєстровано 1,7 млн  ДТП з потерпілими, в яких загинули 26,7 тис. і травмовано  210,4 тис. осіб.

В 2016 році було зафіксовано зростання кількості ДТП на 5,1%  і травмованих  осіб  на  6,4%  порівняно  з  2015  роком. Особливо  тривожним  є  те,  що  42,6%  загиблих  в  ДТП  у  2016 році  -  пішоходи  і  велосипедисти.  Велике  занепокоєння викликає  і  те,  що  за  останній  6-річний  період  на  дорогах України  загинули  1,4  тис.  дітей  у  віці  до  18  років.  ДТП  в Україні  є  першою  за  поширеністю  причиною  смерті  молоді  у віці  від  15  до  24  років  і  другою  за  поширеністю  причиною смерті дітей у віці від 5 до 14 років.

Велика кількість жертв ДТП і також впливає на економіку і сферу охорони здоров'я в Україні. За розрахунками експертів Світового банку, соціально-економічні втрати від дорожньо-транспортного  травматизму  оцінюються  в  4,5  млрд  доларів,  що  становить приблизно  3,4%  ВВП  (в  розрахунках  на  2014),  включаючи  витрати,  пов'язані   з пошкодженням майна та зниженням продуктивності праці, і людські втрати.

Серед  основних  заходів,  спрямованих  на  підвищення  ефективності  державного нагляду та контролю, Державною програмою передбачено:

-  система  автофіксації  порушень  ПДР;

- камери автофіксації  порушень  ПДР  на  автодорогах державного значення;

-  мобільні  прилади  контролю  швидкості  в патрульних автомобілях;

-   придбання  алкотестерів;

-  контроль  безпеки комерційних перевезень.

Загальний обсяг фінансування складає понад 1,3 млрд грн.

Важливе місце у Державній програмі займають і заходи невідкладної допомоги, на які планується виділити 1,8 млрд. грн. В  країнах  з  низьким  рівнем  прибутків  на  душу  населення  до 80% постраждалих вмирають, не діставшись до лікарні.

В  Україні  із  100  травмованих  унаслідок  ДТП  гине  15-17 осіб,  у  Європі  –  3-4,  в  США  -  2-3  особи.

Ключові  методи безпеки  -  розумна  швидкість,  ремені  безпеки, відмова  від  поєднання  алкоголю  і  керування  автомобілем  та  обов’язкове використання дитячих автокрісел безпеки.

КНП Чечельницький ЦПМСД