23 квітня 2024 р.

ПРИБУДИНКОВА ВИГРІБНА ЯМА – САНІТАРНІ НОРМИ ТА БЕЗПЕЧНЕ ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ

03.04.2020

Проектування і облаштування системи автономної каналізації приватного домоволодіння пов’язане з дотриманням санітарних вимог, визначених норм і правил, які обов’язкові для виконання. У разі порушення пунктів санітарних норм при проектуванні та будівництві вигрібної ями експлуатація її потім може привести до безлічі проблем і чималих штрафів.

Вигрібна яма являє собою ємність для накопичення побутових стоків. Для визначення її місцезнаходження та узгодження з регламентами санітарних норм необхідно проаналізувати свою ділянку та прилеглу територію.

За санітарними вимогами вона повинна бути вилучена:
– Від сусіднього будинку і його споруд – на 10-12 метрів.
– Меж ділянки – не менше ніж на 1,5 метра.
– Житлового будинку – на відстань від 8 до 10 метрів.
– Водозабірних колодязів – на 20 метрів.
– Водопровідних труб – на 25 метрів.
– Підземних течій ґрунтових вод – на 25 метрів.
– Газових труб – на 5 метрів.

При будівництві вигрібної ями потрібно враховувати стан грунту в місці розташування пристрою. На глинистих ґрунтах природні колодязі по санітарним вимогам повинні знаходитися на відстані 20 метрів від ями. На суглинних грунтах вони віддаляються на 30, а на піщаних або суперпесчаних на 50 метрів.

Тип вигрібних ями
       Якщо в будинку проживає більше двох осіб, які звикли до комфортних умов міського життя, необхідно розглядати варіанти облаштування герметичних вигрібних ям. Вони екологічно безпечні, і відходи з них не потраплять в грунт. Одним з варіантів, що задовольняють вимогам СНиП, є яма з бетону, шлакоблоку або цегли. Відмінним рішенням питання скидання побутових стоків буде герметичний накопичувальний септик із пластику.

Вимоги до вигрібній ямі

Глибину герметичній ями необхідно робити не більше 3 метрів. Це пов’язано з її обслуговуванням асенізаційної машиною, шланг якої розрахований на 3-х метрову довжину забору стоків. Якщо зробити яму глибше, ефективність очищення знизиться через постійний осад на дні.

Каналізаційна труба, що входить в яму, повинна мати 10 см в діаметрі. Глибина її закладки в грунт становить 1,2 м, що забезпечує її схоронність взимку. Ухил труби в сторону зливної ями повинен бути не менше 3%.
Каналізаційний люк. Вхід стічної труби в стіну будь-якого конструктивного вирішення ями необхідно робити м’яким. Для цих робіт відмінно підходить бітум і звичайна будівельна піна.

Дно ями облаштовується з обов’язковим ухилом в бік люка, що забезпечить більш якісне відкачування нечистот. Розкладання органіки в ямі призводить до утворення газу метану, який часто стає причиною вибуху. Тому його необхідно відводити з внутрішнього обсягу герметичної ями за допомогою вентиляційної труби діаметром 10 см і виведення її над землею на висоту не менше 60 см.

Для роботи асенізаційної машини та обслуговування ями необхідно забезпечити до неї доступний під’їзд. Викликати машину потрібно буде 2 рази на місяць при витраті понад 150 літрів води на добу на одну людину.

Начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Бершадського міжрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій обл.  Покотило Ю.О.