19 квітня 2024 р.

Підстави для витребування поліцейським страхового полісу

22.08.2018

Зупинка автомобіля поліцією не є підставою для витребування поліса страхування.

В пункті 2.1 «Правил дорожнього руху» вказується, що водій повинен мати при собі поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Згідно ч.1 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення непред’явлення поліцейському страховки тягне за собою накладення штрафу в розмірі 425 грн.

Однак вимагати для перевірки поліс страхування поліцейські мають право в двох конкретних випадках:

• при складанні протоколу про порушення правил дорожнього руху;

• при оформленні дорожньо-транспортної пригоди.

Суди масово визнають дії поліцейських незаконними і продовжують скасовувати штрафи поліції через безпідставне вимагання полісу страхування. Аналогічну думку висловлює Вищий адміністративний суд.

Своє рішення вони мотивують тим, що згідно п. 21.2 Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» чітко вказано: «Контроль за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється відповідними підрозділами Національної поліції при складанні протоколів щодо порушень правил дорожнього руху та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод».

Інших причин складення протоколу про відсутність полісу страхування  у поліції нема.

Згідно п. 13.1 Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» лише учасники бойових дій, інваліди війни, інваліди першої групи, особи, які керують транспортним засобом, що належать інвалідам першої групи, звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.

Страховий поліс захищає Ваші фінансові інтереси у разі настання ДТП з Вашої вини. З полісом страхування Вам не треба буде замислюватися над тим, де взяти гроші, щоб розплатитися за пошкоджені Вами автомобіль, вітрини магазинів, дорожні знаки і т.п., або лікування постраждалих з Вашої вини людей. Збиток, заподіяний потерпілому в ДТП відшкодує страхова компанія.

Тут потрібно врахувати, що якщо у винуватця події (або учасника ДТП, на якому відповідальність за подію лежить частково) не опиниться при собі страхового поліса, то йому доведеться заплатити не тільки штраф за порушення ПДР, що призвело до аварії, але і за відсутність на руках поліса. Тому проста наявність страхового поліса вбереже Вас від двох видів додаткових витрат.

Також не варто забувати про термін дії Вашого поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, адже його простроченість прирівнюється до відсутності.

Чечельницьке бюро безоплатної правової допомоги