Чечельницька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Малий Герб України
Чечельницька районна державна адміністрація
Вінницька область, офіційний сайт
Офіційний E-Mail: rda_chechelnyk@vin.gov.ua
Ми працюємо: з 8.00 до 17.00 (пн-пт)
29 березня 2024 р.

Невидима небезпека

05.12.2018

Трапляється, що робоча  глибинна свердловина безперебійно дає чисту і смачну воду, але проведення аналізу на якість води часом виявляє наявність в ній шкідливих для здоров'я людини сполук. Особливої уваги заслуговують нітрати.

 

Вміст нітратних домішок у воді досить небезпечно для організму людини. Нітрати і нітрити являють собою згубні отрути солей азоту, які утворюються під впливом життєдіяльності людини. Важливу роль у їх формуванні відіграють:

·         Використання побутової хімії і злив цієї води в грунт, поблизу колодязя або свердловини;

·         Добриво городніх культур нітратами для їх швидкого зростання і дозрівання;

·         Розташування поблизу свердловини або колодязя масових поховань різного типу;

·         Близьке сусідство колодязя або свердловини з громадським туалетом, «приватного» виробництва або з септиком.

В результаті безвідповідальних дій людини нітратні сполуки просочуються в грунт і наповнюють воду у верхніх водоносних горизонтах. В результаті вище відміченого не достатньо глибинні свердловини і колодязі схильні до ризику зараження води в них нітратами.

Важливо: нітрати — це розклалися солі кислоти азоту, який часто використовують у промисловості та сільськогосподарському справі. Тому якщо у вас є колодязь або свердловина, розташовані близько до подібних підприємств, і пробурені на невелику глибину, то рекомендується здавати воду з джерела на аналіз з періодичністю раз в 3-4 місяці. Лікарі категорично проти використання такої води без проведення ретельного частого аналізу.

Чим небезпечні нітрати?

Всі нітратні сполуки, потрапляючи у воду, насичують її максимально. Ця хімічна сполука потрапляючи  в організм людини, вступає в реакцію з гемоглобіном крові людини і утворюється метгемоглобін  — речовина, яка просто не здатна транспортувати до клітин організму потрібний кисень. Як підсумок, настає кисневе голодування, втома, анемія, в гірших і запущених випадках — часта  втрата свідомості і в підсумку смерть. Крім перерахованої шкоди, нітрати здатні викликати в організмі людини і злоякісні утворення.

Важливо: Вплив нітратів на організм людини полягає у тому, що надходячи до травного каналу з водою, вони під впливом кишкової мікрофлори відновлюються в нітрити. Останні потрапляють у кров і блокують гемоглобін шляхом утворення метгемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. Отже, що більше гемоглобіну перетворилося на метгемоглобін, то менша киснева ємкість крові.

Якщо нітрати надходять в організм дорослих у надмірних, але не дуже високих дозах, концентрація метгемоглобіну збільшується незначно. Це майже не позначається на стані здоров'я, проте у хворих на анемію або серцево-судинні захворювання можуть посилитися прояви гіпоксії. Однак у немовлят та дітей, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Саме тому, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. У разі накопичення метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, виникає кисневе голодування. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.

Допустима добова доза нітратів, за даними експертів ВООЗ, становить 5 мг на 1 кг маси тіла, або 350 мг для людини з масою тіла 70 кг. За концентрації нітратів у воді на рівні гігієнічного нормативу (до 50 мг/л) протягом доби з 3 л води в організм людини може надійти 150 мг нітратів. Гострі отруєння в дорослих спостерігалися за надходження 1-4 г нітратів. Доза 8 г нітратів може призвести до загибелі людини, а доза 13-14 г є абсолютно смертельною. Тому важливо після здачі води на аналіз і виявлення в ній нітратів приступити до якісного очищення води зі свердловини або колодязя. Здоров'я родини — перш за все!

Способи очищення води

Для того щоб очистити нитрированную воду можна використовувати кілька дієвих варіантів. Але, на жаль, застосування простого вугільного фільтра не впорається з поставленим завданням по очищенню рідини.

У сучасній промисловості широко використовують два способи очищення води:

·         Установка фільтра з аніонними іонообмінними мембранами;

·         Установки, що працюють за принципом зворотного осмосу.

У першому випадку іонні фільтри за допомогою іонної смоли затримують отруйні домішки нітратів на собі і подають в резервуар або кран вже очищену воду зі свердловини або колодязя. Однак подібний фільтр не здатний справлятися з великим обсягом нитрированої  води та існує ризик, що нітрати, що осіли на іонній смолі, просто надійдуть назад у воду при перенасиченні іонного фільтра. При цьому концентрація нітратних сполук може бути в рази вище. Використання іонного фільтра вимагає постійного контролю якості води. Тому здавати її на аналіз доведеться частіше.

Більш модернізованим і продуктивним є метод використання фільтра, що працює за принципом зворотного осмосу. Конструкція такого фільтра складається з трьох картриджів, в які вода зі свердловини або колодязя подається під тиском і пропускається через спеціальну мембрану. При цьому в першому картриджі відбувається попереднє очищення отриманої зі свердловини води від великих сполук і домішок. Після цього вода надходить у спеціальний накопичувач, де проходить доочищення за допомогою вугільного фільтра. Останнім етапом очищення води є її проходження через одно-мікронний фільтр. І тільки після цього система очищає воду через зворотно осмотичну мембрану. Лише після цього здійснюється подача води в крани системи водопостачання. В результаті всі шкідливі сполуки викидаються в окремий стічний колектор і не загрожують підірвати здоров'я людини. Термін служби зворотно осмотичної мембрани безпосередньо залежить від кількості перекачується через неї води.

Важливо: у всьому світі рідина, очищена за допомогою системи осмосу, вважається ідеально чистою і придатною до вживання навіть у сирому вигляді. Мембрана осмосу крім нітратів видаляє з води всі шкідливі сполуки.

Начальник Бершадського міжрайонного правління Держпродспоживслужби у Вінницькій області  Наталія Губко

 

 


« Повернутись