19 квітня 2024 р.

Цей день в історії: 9 липня 1972 року в околицях села Хрест (Харківська область) провели перший в Україні ядерний вибух (підземний)

09.07.2020

9 липня 1972 року за 3 км від села Хрестище Красноградського району Харківської області  було здійснено перший промисловий ядерний вибух на території України під кодовою назвою "Факел". Його метою було закриття аварійного газового викиду.

Постанову про застосування промислового ядерного вибуху для зупинки газового фонтану було підписано особисто Леонідом Брежнєвим і Олексієм Косигіним.

Охорону місцевості навколо факела здійснювали війська КДБ і підрозділи МВС СРСР з Москви. Всі учасники експерименту дали підписку про нерозголошення протягом 15 років.

Перед експериментом всіх людей вивезли за межі 8-кілометрової зони.

9 липня 1972 року, рівно о 10 годині ранку за місцевим часом ядерний пристрій здетонував.

Через 20 секунд з аварійної свердловини на висоту 1 км вирвався потужний газовий фонтан, змішаний з породою, через хвилину утворилася характерна грибоподібна хмара ядерного вибуху.

Експеримент не мав успіху, закрити викид за допомогою вибуху не вдалося.

Енерговиділення вибуху - 3,8 кілотон.

Газовий факел згасили через кілька місяців стандартними методами.

Люди повернулися у село через 30 хв. після вибуху. Всі піддослідні тварини в спецзонах загинули.

У селищі ударною хвилею вибило шибки з вікон, було зруйновано стіни будинків.

Всього в СРСР було виконано 124 "мирних" ядерних вибухів, з них 2 в Україні.

Джерело: https://gazeta.ua/articles/history/_pershij-yadernij-vibuh-v-ukrayini-vidbuvsya-bez-vidoma-miscevih-zhiteliv/568629