Релігійні організації Чечельницького району

РЕЛІГІЙНІ  ГРОМАДИ  ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКОГО  РАЙОНУ

 

п/п

Назва культової споруди (із зазначенням конфесійної приналежності)

Місцезнаходження, адреса,  прізвище, ім’я настоятеля

Короткі історичні відомості

1.

Свято-Покровський храм

(Українська православна церква - Московський патріархат)

вул.Щорса,19 с.Берізки-Чечельницькі Чечельницького району,

Козаков Сергій Васильович

Церква відкрита в 2007 році в приміщенні колишньої контори колгоспу.

2.

Свято-Михайлівський храм

(Українська православна церква - Московський патріархат)

вул.Леніна

с.Бондурівка Чечельницького району,

Кобилянський Володимир Анатолійович

Церква в селі дерев’яна, одно купольна, споруджена на кошти місцевих жителів. Освячена в 1889 р. в ім’я Святого Архістратига Михайла. Раніше існувала в Бондурівці три купольна дерев’яна церква, побудована в першій половині 18-го століття.

 

3.

Чудо-Михайлівський храм (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.Першотравнева, 127

с.Білий Камінь Чечельницького району, Санівський Володимир Володимирович

Існуючий в селі Чудо-Михайлівський храм дерев’яний, на кам’яній основі. Побудований в 1785 р. на кошти прихожан у вигляді навіса на чотирьох стовпах, з дзвіницею. В церкві зберігалась ікона Іверської Божої Матері, привезена в 1880 р. із Афона сільською жителькою Марією Вальчук. В 1754 р. в селі була церква в ім’я апостола Іоанна Богослова.

 

4.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці(Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.Радянська

с.Бритавка Чечельницького району,

Поліщук Віктор Володимирович

Храм Господній споруджений князем Орловим. Спочатку церква трикупольною, але згодом переобладнана на двокупольну і освячена в честь Різдва Пресвятої Богородиці в 1865 р. Іконостас в ній із с церкви, побудованої в 1788 р. З 1861 р. в селі існувала церковно-приходська школа. В 1966 р. храм був закритий. Служба розпочалась у 1992р. Сьогоднішнього вигляду церква набула завдяки старанням отця Георгія, Іллі Гальчинського, Івана Снітковського та інших членів церковного активу. Кожного року 23 січня в храмі служиться молебень про чудове спасіння жителів с.Бритавки під час Великої Вітчизняної війни.

5.

Храм Святителя Миколая (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул. Леніна

с.Вербка Чечельницького району,

архімандрит Деркач Тимофій Павлович

З 1777 р. тут існував дерев’яний три купольний храм, до якого у 1817 р. була прибудована дзвіниця. Проіснував він до 1890 р., коли на кошти прихожан на честь св.Миколая збудовано на кам’яному фундаменті новий дерев’яний храм. Серед його цінностей – ікона Божої Матері, подарована цесаревичем Миколою Олександровичем у 1863 р., ікони св. Благовірного князя Олександра Невського і св. Рівноапостольної Марії Мигдалини, подарованої наслідником престолу цесаревичем Олександром Олександровичем у 1868 р.

6.

Свято-Успенський храм (Українська православна церква - Московський патріархат)

вул. Щорса

с.Вербка Чечельницького району

Не функціонує. Інформації немає.

7.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул. Леніна

с.Демівка Чечельницького району

Музиченко Сергій Олександрович

В  1740 р. на село, коли прихожани перебували в церкві, налетілатурецька орда, всіх людей було спалено разом з храмом. У 1821 р. на місці старенької дерев'яної   церкви   поміщиком Ліпінським був побудованийп'ятикупольнийкам'яний храм в   честь РіздваПресвятоїБогородиці.   В   1897-му   спорудженийновийіконостас,   весь  храм оновлено і зовні на кошти прихожан (5200 рублів). З  1872 р. в селіпрацювалочотири церковно-приходськішколи.  В   1937 р.  храм  був зруйнований. Аж в 1990 р. при активній участі членів церковної общини Коваля П.А., Пащенко Г.А., Максимишиного М.М., Кифоренка П.Д., Гливчук    і    багатьох інших почалось будівництво нової   церкви,завершилось в 1993р.

8.

Храм Дмитрія Солунського (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.50-річчя Жовтня, 96-а с.ЖабокричкаЧечельницького району,

Сутула Михайло Степанович

Дерев’яна три купольнацерква тут буласпоруджена в 1777 р., освяченаіменемвмч. ДмитраСолунського. В 1869 р. до неїдобудованаокремадерев’янадзвіниця. Зруйнована в 1936 р.  Будівництво розпочалося в 1993 р. при активній участі ПлахотногоМатвія, ЯровоїМарії, Стецюка Григорія та багатьохінших прихожан. Закінчено в 1998-му. З 8 листопада цього ж року бувосвячений престол і почалася служба.

9.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (Українська православна церква - Московський патріархат)

вул. Горького, 5а с.КаташинЧечельницького району,

Бухенко Валерій Іванович

Знаходиться в селі КаташинЧечельницького району. Була збудована в 1778 році стараннями місцевого поміщика і селян  на місці спаленої церкви, яку під час російсько-турецької війни в 1760 році татари спалили і пограбували село Каташин Чечельницького району.  Вона була освячена в честь празника Покрови Пресвятої Богородиці Чечельницьким дияконом Федором Новаковським.  Церква дерев’яна, трикупольна. Художнє оформлення робили італійці, але це точно не визначено. Окремо від церкви в 1820 році споруджена дзвіниця, але в 30-х роках ХХ ст. була зруйнована.  Церковна служба відновилася з 1943 р. Стараннями отця Миколи і церковного активу проведено капітальний ремонт храму, перекрита покрівля, куполи.  В церкві знаходиться старовинна святиня – ікона Божої Матері „Каташинської”, яка місцевими жителями вважається чудотворною. Церква діюча, проводяться богослужіння. Вона занесена до „Книги охорони пам’ятників”. В  2007 році на конкурсі „Сім чудес Вінниччини” церква була віднесена до 20 перлин Вінниччини.

10.

Свято-Покровський храм (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.Леніна

с. Куренівка

Чечельницького району,

Поліщук Віктор Володимирович

Як стародавнєпоселення село почало існувати з 1810р. Переобладнаний в тічаси храм бувосвячений в честь зачаття св. Анни. Нова церквапобудована в 1831 р., освячена в честь Покрові, Пресвятої Богородиці, дерев'яна, однокупольна з триярусним іконостасом. Закрита в 60-х роках цього століття, використовувалась: склад, спортзал. Служба в церкві відновилась в 1992р.

11.

Храм Святителя Миколая (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.Шевченка

с.Луги

Чечельницького району

Кобилянський Володимир Анатолійович

Раніше це село мало дві назви - Слободо-Луги та Старо-Луги. Перше входило до складу приходу другого. Самостійну церкву місцеві жителі вже мали в 1783 р., збудували її на кошти прихожан, освятили в честь Миколи Чудотворця. Із ікон особливо вшановується ікона Божої Матері «Скоропослушниця», виписана із Афон. На її честь щорічно 29 серпня організовується хресний похід до криниці, в якому беруть участь місцеві жителі та люди місцевих сіл. Церква відкрилась під час Великої Вітчизняної війни.

 

12.

Свято-Покровський храм (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.Жукова

с. Луги

Чечельницького району

Кобилянський Володимир Анатолійович

Вдругійчастині села (колишніх Старо-Лугах) храм побудований в 1782 р. на кошти прихожан на місціранішеіснуючихдвохдерев'яних. В ньомубереглася книга «Постная Триодь» 1741 р. з надписом.

Нинішняцерквадерев'яна, навкругидерев'яна галерея, окремостоїтьдзвіниця, збудована в 1819р.Освячена в честь ПокровиБожоїМатері. Іконостас з липового дерева, столярноїроботи. Шестиярусний, з іконамигрецького письма. Серед них особливо знаменита древня іконаПокрова ПресвятоїБогородицііззображеннямСвятоїТрійці наверху.

   В 1943 р. храм використовувався як госпіталь, потім - під клуб і зерносховище.

   Служба в церквівідновилась в 1991 р.

13.

Храм Іоанна-Богослова (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул. В.Курки

с. ЛюбомиркаЧечельницького району

Музиченко Сергій Олександрович

Початок виникнення приходу відноситься до 1747 р., коли граф Любомирський заявив архієпископуПолоцькомуФлоріануГребницькомупро бажанняпобудувати храм Господній в своємумаєтку. Нинішній Іоанно-Богославський храм побудований в 1883 р. В 1959 р. був закритий, переобладнаний під склад, пізніше - під клуб і магазин. З 1992 р. почалась церковна служба. Стараннями протоієрея Якова Павловича Деркача відновлена дзвіниця, центральний купол, обладнано іконостас, проведено капітальний ремонт всього храму.

14.

Свято-Михайлівський храм (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул.Леніна, 300

с.Ольгопіль Чечельницького району,

Смагло Василь Іванович

Фундамент під Свято-Михайлівський храм був закладений в центрі колишнього повітового містечка в 1859 р., а будівництво закінчено в 1861-у на кошти державної казни. До цього року тут була дерев'яна церква, споруджена в 1780 р. З 1897-у діяли один собор, церква, капличка, 4 школи для оволодіння церковною грамотою. Соборний  храм   і  капличку,  споруджену  в   1793   р.  для  молитви царської сім'ї, зруйнували в 1938 р. У 1989-у почалось спорудження нового Свято-Михайлівського храму. За короткий строк - всього 3,5 місяця була збудована одна з перших церков в Україні.

15.

Свято-Воскресенський храм

(Українська православна церква - Московський патріархат)

вул. 1 Травня,2

с.Ольгопіль

Чечельницького району,

Смагло Василь Іванович

Друга, споруджена в селі в 1994-у році церква, носить назву Свято-Воскресенська.

16.

Храм Іоанна Богослова (Українська православна церква - Московський патріархат)

 

вул. Леніна,221

с.Рогізка Чечельницького району,

Горбенко Петро Макарович

Храм в ім’я св. Іоанна Богослова дерев’яний, три купольний, з відокремленою дзвіницею, збудований в 1778 р. У 1876 р. два купола знято і з північної і південної сторін зроблено добудови, а з західної – дзвіницю.

17.

Свято-Успенський храм (Українська православна церква - Московський патріархат)

вул.Жовтнева,4б

с.Стратіївка Чечельницького району,

Баранов Микола Петрович

За свідченнями історичних джерел і спогадів старожилів, до початку будівництва дерев'яного храму, яке було завершено в 1777 р., в селі діяла більш древня церква. Через багато років почалось спорудження нового Свято-Успенського п'ятикупольного храму з цегли, завершилось в 1891 р. На це було використано 36 тис. руб. з державної казни і внесків приватних осіб. Двоярусний іконостас обладнали в 1898-му, через 5 років храм всередині розфарбований. П'ятикупольний собор зруйнували в 1937 р. і на священному місці споруджено клуб. Церковну службу змушені були проводити в обладнаних під церкву будинках. В 1992 р з ініціативи і при безпосередній участі Гулька С.М., Ланецького І.Т., Загородного Д. розпочалось будівництво нової церкви.

 

18.

Свято-Михайлівський храм

(Українська православна церква - Московський патріархат)

вул.Жовтнева,6

с.Червона Гребля Чечельницького району,

Варгаракі Юрій Миколайович

Існуюча в давні часи тут дерев'яна церква була споруджена разом із заснуванням Попової Греблі (так колись називалось село). Дату будівництва не встановлено. Храм був тісний, трикупольний. В 1863 р. переобладнаний на однокупольний на кошти місцевого землевласника, освячений в честь святого Архістратига Михайла. За своєю архітектурною спорудою церква не мала рівних ні в районі, ні в області. В 1938-у храм зруйнували, на його місці побудували школу. 20.02.1990р. з благословення митрополита Агафангела розпочалось будівництво нової Свято-Михайлівської церкви, місце для неї освятив архієпископ Макарій. 24 листопада 1992 р. в новозбудованому храмі почалася церковна служба.

19.

Свято-Михайлівський храм

(Українська православна церква - Московський патріархат)

 

    вул.Котовського,10

смт Чечельник

тел.2-23-00

Сторчак Петро Єфремович

До заснування цього храму в Чечельнику було дві невеличких церкви: Покровська і Михайлівська. Фельдмаршал Іван Васильович Гудович заклав нову цегляну церкву, яка об'єднала колишні церкви і стала іменуватися Покрово-Михайлівською.

Мала церква три престоли. На честь засновника храму Івана Гудовича головний престол носив ім'я Іоанна Златоустого. Два бокових називались Покровський і Михайлівський.

Вже графський син Андрій замовив для храму новий головний дзвін. Напис на ньому гласив: «Отлит усердием действительного тайного советника графа Андрея Ивановича Гудовича и дочери его Анны Андреевны Трубецкой и Екатерины Николаевны Орловой в Чечельницкую церковь 1860 года июня 27 дня, весу 107 пудов 18 фунтов», більше 1,7 тонни.

Новий храм був одним з найкрасивіших храмів Поділля, а можливо і всієї України тих часів.

20.

Римсько-католицька церква

Парафія Святого Йосипа Обручника Пречистої Діви Марії

 

вул. Героїв Майдану,39

смт Чечельник

тел. 2-12-71

Новосельський Олександр Валерійович

Перший католицький храм у Чечельнику був дерев'яний побудований в 1751 році князем Станіславом Любомирським, київським та краківським воєводою. Невідомо з яких причин храм згорів. Великий мурований костел св. Йосифа збудовано у 1786 року. В головному вівтарі цього храму була вміщена копія ікони Ченстоховської Богоматері, намальована невідомим малярем у XVIII ст. З часом ікона Богородиці прославилася своєю чудодійністю на Поділлі, але й не тільки. Від початку заснування храму працювали в ньому Єзуїти, пізніше дієцезіальні священики. В часі комуністичного режиму храм використовувався не за своїм призначенням. Декілька разів місцева комуністична влада його перебудовувала, і призвело це до того, що прекрасний храм почав втрачати свій первозданний вигляд. Храм було повернено вірним 27 серпня 1990 року, а до цього часу св. Меса звершувалась в капличці на парафіяльному цвинтарі. Протягом багатьох років до чечельницької парафії з душпастирською послугою доїжджав з Городківки бр. Мартиніан Дажицький, а від 1988 року постійне душпастирське піклування над вірними проводив бр. Ян Дуклян Павлюк. Завдяки його зусиллям розпочалося відновлювання прекрасного старовинного храму та будівництво францисканського чернечого дому (монастиря). З 1991 року будівлею керував бр. Максиміліан Жидовскі, священик-францисканець з польської Провінції Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Кракові. Після затвердження чернечого дому, яке відбулося 20 червня 1992 року, бр. Максиміліан Жидовскі став його першим настоятелем. У 1993 році, за його ініціативою, знищена раніше ікона Матері Божої Ченстоховської (Чечельницької), була реставрована у Польщі і оздоблена прекрасною багатою рамою. Невідомо з яких причин сьогодні цієї рами не має. 20 жовтня 1993 року чудодійна ікона була посвячена Папою Римським Іваном Павлом ІІ у Римі, а 12 серпня 1995 року ікону замістили в головному вівтарі храму. Ремонт храму та будова чернечого дому ще не закінчені. Після бр. Максиміліана і Яна Дукляна, ремонтно-будівельними роботами займався наступний настоятель чечельницького храму бр. Ян Капістран Весельський, потім бр. Августин Сіцінський. Окрім ремонтів і будови ведеться душпастирська опіка над вірними католиками-християнами в самому Чечельнику і доїздових парафіях, в якому допомагають сс. Альбертинки. Катехиза, реколекції, праця з молоддю та дітьми, оази, організовування відпустів на Урочистість Чечельницької Богородиці, на яку приходять різні пілігримки, сповідь вірних - це невід'ємна частина праці в чечельницькій парафії та найближчих селах.

21.

Церква Євангельських християн-баптистів (Всеукраїнський союз об’єднань  євангельських християн-баптистів)

вул.Жовтнева,47

с.Ольгопіль

Чечельницького району,

Поліщук Георгій Іванович

 

Молебень здійснюється у приватному будинку, побудованому у 1971 році. Перший  пресвітер -  Ольшанський  Абрам  Микитович. Служби  відбуваються у  середу, п’ятницю, неділю. Щороку, у другу неділю  жовтня  прихожани святкують  «День подяки Богу за  зібраний  урожай».

 

22.

Церква Євангельських християн-баптистів (Всеукраїнський союз об’єднань  євангельських християн-баптистів)

с.Демівка

Чечельницького району

Релігійна організація призупинила свою діяльність на території Демівської сільської ради.

 

 

23.

Церква Адвентистів сьомого дня

(Українська уніонна конференція церкви адвентистів сьомого дня)

вул.Радянська,34

смт Чечельник

Гармаш Євгеній Володимирович

 

28 лютого 1999 року відбулося хрещення першого вірянина Церкви Адвентистів Сьомого дня  в Чечельнику. 28 квітня цього ж року було придбано та освячено приватний будинок, який використовується по даний час для проведення молебнів. Перший пастор – Опальник Павло Іванович.

24.

Церква Адвентистів сьомого дня (Українська уніонна конференція церкви адвентистів сьомого дня)

вул. Леніна,24

с.Бритавка

Чечельницького району,

Гармаш Євгеній Володимирович

 

Реєстрація релігійної громади відбулася 23.04.2008 р. З того часу відбувалися молебні у приватному будинку. Сьогодні придбано новий приватний будинок, який  знаходиться у стадії реконструкції.

25.

Церква Адвентистів сьомого дня (Українська уніонна конференція церкви адвентистів сьомого дня)

вул.

с.Б.Камінь

Чечельницького району

Гармаш Євгеній Володимирович

 

З 2008 р. по 2011 р. проводилось будівництво Молитовного дому. Під час будівництва храму молебні здійснювались в приватному будинку. З 2010 р. віруючі проводять службу в Молитовному домі.

25.

Куренівська Нікольська церква

(Руська православна старообрядницька церква)

с.Куренівка

Чечельницького району

 

26.

Чоловічий монастир Ордену Братів Менших Святого Франциска з Ассизу

вул. Героїв Майдану,39

смт Чечельник

тел. 2-12-71

Новосельський Олександр Валерійович

Функціонує при Чечельницькому костьолі Опіки Святого Йосипа

 

 

27.

Римсько-католицька церква Парафія Святого Йосипа Обручника Пречистої Діви Марії

вул.Жовтнева,9б

с.Стратіївка

Новосельський Олександр Валерійович

13  жовтня 1991 року  єпископ  Ян  Ольшанський  освятив  наріжний камінь,  чим  дав  благословення  на  забудову  костелу.

  Будівництвом  храму  керував  настоятель  о. Юзеф  Павлюк. 

     Ще  будівельні  роботи  були  повністю  не  закінчені, як  настоятеля  о. Юзефа  Павлюка  було переведено  до  іншої  парафії,  тому  громада вирішила  запросити єпископа  і  освятити  недобудований  храм.

   15  серпня  1995 року  єпископ  прибув  і  поблагословив  храм  для проведення  служб.  Будівництво  храму  завершилося  в 1996 році  і  в  червні  цього  ж року  єпископ  Ян  Ольшанський  освятив  храм  на  честь свята  Найсвятішого  Серця  Ісуса Христа.

   Після  о. Юзефа  Павлюка  в  церкві  керував  Августин Сіцінський, за ним – Рафал Маківський,  о. Вікторин  Мушинський, о. Домінік, о. Міхал Багінський,  о. Святослав,  о. Ян.  

   Духовно  і працею  своєю  храму завжди  допомагають сестри – монахині  ордену св. Альберта.

   Велика увага  націлена на духовне виховання дітей та молоді.  На базі  школи проводяться катехетичні  навчання для пізнання Слова Божого.  Влітку  обов"язково організовуються  виїзди  на відпочинок  дітей  і  молоді  до  літніх  таборів і  по святих місцях. Отцем Полікарпом Стрелківським  проводились сеанси показу релігійних фільмів,  атмосфера перегляду яких ще більше згуртовує  вірян.

      В  теперішні дні  у зв’язку з напруженою ситуацією  в державі   кожної неділі о. Полікарп та о. Петро Новосельський  скеровують спільні  молитви за мир і швидке розв’язання  конфлікту на сході країни.

 

28.

Римсько-католицька церква Парафія Святого Йосипа Обручника Пречистої Діви Марії

с.Ольгопіль

Релігійна організація призупинила свою діяльність на території Ольгопільської сільської ради. Молебні проводились в приватному будинку.

 

ВСЬОГО  ПО  РАЙОНУ :   26 релігійних громад, 1 монастир

                            З них :        19                 релігійних громад Української православної церкви

                                               3гр./1 мон.  Релігійних громади Рамо-католицької церкви

  • релігійні громади Подільської конференції Української уніонної церкви Адвентистів сьомого дня
  • релігійна громада Вінницького об’єднання церков Євангельськиххристиян-баптистів
                                                        1                   Руська православна Старообрядницька церква