Пам'ятки історії

ПАМ’ЯТКИ     ІСТОРІЇ
 
1. Маєток князя Орлова 19 ст.
     В 1871 році князь Микола Олексійович Орлов успадкував Чечельницьке помістя. В Чечельнику він посадив красивий парк, облаштував фонтанами, огородив кам’яним муром. У парку князь побудував двоповерховий дзеркальний маєток з усіма необхідними допоміжними спорудами – конторою прикажчика, пекарнею, їдальнею, кузнею, а також житлові будинки для прислуги.  Було збудовано водопровід, по якому вода з джерела по керамічних трубах текла до маєтку, де забезпечувала і палац.
     У 1917 році згорів палац князя Орлова – цінний пам’ятник архітектури і окраса Чечельника. Залишились будинки управляючого та парк з частиною огорожі.  Парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва, площа 7,9 га. 
 
2. Костьол
Однією з найдавніших пам'яток старовини в нашому районі є Чечельницький костьол Опіки Святого Йосипа. Як свідчать історичні джерела, його було засновано в 1751 р. коштом воєводи Київського та Краківського, князя Любомирського. Був він побудований в класичному стилі завдовжки 30 і завширшки 12 метрів. Мав 3 вівтарі і був дуже багатий. Головний вівтар був з Чудотворною іконою Божої Матері Чечельницької, завдяки якій Чечельник став знаним як святе місце. За мурами костьолу Любомирський побудував плебаню (дім священника). За часів радянської влади костьол закрили, зруйнували вежі, всередині все перебудували на новий лад і   використовували то як склад, то як майстерню, то як кінотеатр.  28 липня відбулося урочисте посвячення костьолу у зв’язку з його поверненням. І з того часу відбудовується Чечельницький костьол, набуваючи дещо нового вигляду. 
 
3. Свято-Михайлівський храм
До заснування цього храму в Чечельнику було дві невеличких церкви: Покровська і Михайлівська. Фельдмаршал Іван Васильович Гудович заклав нову цегляну церкву, яка об'єднала колишні церкви і стала іменуватися Покрово-Михайлівською. Новий храм був одним з найкрасивіших храмів Поділля, а можливо і всієї України тих часів. Влітку 1937 року група саперів з Кодимського гарнізону підірвала храм.   Відібрана цегла з храму пішла на спорудження школи, а рештою мостили тротуари, засипали рівчаки та бордюри. В 1996 році на фундаменті православного Покрово-Михайлівського храмурозпочалося будівництво Свято-Михайлівського храму. І піднявся знову храм Божий. Ще вищий, величніший, ніж був колись. На 52 метри зметнулася в небо над Чечельником його дзвіниця. Далеко видно його сяючі на сонці сліпучо білі куполи.
 
 
4.Каплиця
     Каплиця знаходиться в смт. Чечельник на католицькому кладовищі. Була збудована в кінці 19 століття. Каплиця – родинний склеп князів Сабанських. Там знаходились гробниці князів Сабанських. В 1928 році по домовленості з урядом Польщі ці гробниці були перевезені в Польщу. Каплиця збереглася у незмінному вигляді і до сьогодні. 
 
5. Повітова тюрма
     Знаходиться в селі Ольгопіль Чечельницького району. Почала будуватися Земством в 1859 році і в 1860 році була збудована. До кінця 1860 року була повністю переповнена в’язнями. Першими  в’язнями  були селяни  з   Бритавки  і  Соколівки. Також  в’язнем  був  Устим  Кармалюк. Перестала функціонувати після 1917 року. На даний час там клуб Ольгопільського СПТУ №35.  
 
6. Могила М.С.Романової

 

     Могила знаходиться в селі Ольгопіль Чечельницького району на Піщанському кладовищі. В Ольгополі був будинок князів Романових. Влітку вони приїжджали сюди для відпочинку. Будинок не зберігся, зруйнований у 20 роках 20 ст.. Марцеліна Северинівна Романова була двоюрідною сестрою Миколи ІІ . Вона разом із Романовими приїжджала в Ольгопіль і заповіла, щоб її похоронили в Ольгополі. Вона народилася 24 квітня 1834 року і після смерті 11 квітня 1912 року була захоронена в Ольгополі на Піщанському кладовищі.
 
7.Будинок фінвідділу, казначейства
    Знаходиться в селі Ольгопіль Чечельницького району. Був збудований в кінці 19 століття. Там знаходився фінвідділ і казначейство Ольгопільського повіту. Після 1917 року будинок не використовувся. Пізніше був переобладнаний   під поліклініку Ольгопільської лікарні. На даний час там столова Ольгопільської загальноосвітньої школи.
 
8.Будинок Бабського
Будинок знаходиться с селі Ольгополі Чечельницького району. Був збудований в кінці 19 століття як родинне помістя. Бабський був місцевим меценатом. На даний час цей будинок переобладнано під їдальню місцевої агрофірми. 
 
9.Храм Покрови Пресвятої Богородиці

 

       Знаходиться в селі Каташин Чечельницького району. Була збудована в 1778 році стараннями місцевого поміщика і селян  на місці спаленої церкви, яку під час російсько-турецької війни в 1760 році татари спалили і пограбували село Каташин Чечельницького району.  Вона була освячена в честь празника Покрови Пресвятої Богородиці Чечельницьким дияконом Федором Новаковським.  Церква дерев’яна, трикупольна. Художнє оформлення робили італійці, але це точно не визначено. Окремо від церкви в 1820 році споруджена дзвіниця, але в 30-х роках ХХ ст. була зруйнована.  Церковна служба відновилася з 1943 р. Стараннями отця Миколи і церковного активу проведено капітальний ремонт храму, перекрита покрівля, куполи.  В церкві знаходиться старовинна святиня – ікона Божої Матері „Каташинської”, яка місцевими жителями вважається чудотворною. Церква діюча, проводяться богослужіння. Вона занесена до „Книги охорони пам’ятників”. В  2007 році на конкурсі „Сім чудес Вінниччини” церква була віднесена до 20 перлин Вінниччини